בזוקה ג׳ו בתקשורת

בזוקה ג'ו מתראיין אצל רפי רשף
חומות של תקווה

בזוקה ג’ו פרץ כמטאור בשמי האמנות הישראלית והפך לסיפור הצלחה תוך תקופה קצרה.


סיפורו האישי של האמן האוטודידקט הוא סיפור מעורר השראה של אדם שאסף עצמו מתחתית החברה וכנגד כל הסיכויים הצליח להמציא את עצמו מחדש תוך כדי יצירת שפה אומנותית חדשה- “פופ ארט קומי”, כפי שהוא מכנה אותה. בעבודותיו מציג בזוקה מגוון עצום של דמויות וסצנות אותם פגש, חווה באופן מיסטי והזה במהלך חייו הבלתי שגרתיים. ביד קלילה ובוטחת הוא משלב בסוראליסטיות, קטבים קיצוניים, בני אצולה וזונות רחוב, חיות ויצורים דמיוניים, פורטרטים עצמיים, סמלים, אותיות ומוטיבים שונים. בציוריו באה לידי ביטוי אמונתו של בזוקה, לפיה יש מקום להתפתחות אבולוציונית של המינים, דהיינו, האדם באם נולד כגבר או כאישה רשאי לבחור את מינו, בלי לאבד את זהותו המקורית, מעין שילוב בין המינים, לאו דווקא טראנסג'נדרים, אלא מין חדש, משודרג, שתי וערב של זכר ונקבה – וכהגדרתו – המין השלישי. אמונה זו באה לידי ביטוי בציוריו של בזוקה, בהן הוא יוצר דמויות סוריאליסטיות, גברים עם איברי מין נשיים, נשים מזוקנות וגבריות בערב רב של דמיון וצבע. מארג חיים שלם נפרש על גבי הבד ויוצר עולם חדש, רב-גוני, מסקרן וצבעוני, פרי מוחו הקודח, בפרשנות חצופה ואישית למקורותיו ולתרבות העדכנית. בין היצירות מגיחה דמות מפתח משמעותית אשר אותה נהג לתעד בשנות עבודותיו המוקדמות יותר- פרידה קאלו.

בעבר התמקד בדמותה על גווניה השונים ובמשך שנים יצר סדרה ארוכה של דימויים בהשראתה והזדהה עם קאלו שעברה חיים מרובי סבל ובחרה לחגוג את החיים בציוריה הצבעוניים. בזוקה מאמין כי דמותה תואמת את חזונו לגבי הזן החדש, מין אישה – גבר, דבר הנשקף על פי ראות עיניו בבוטות ובנועזות של ציוריה וחייה.

חייו של בזוקה מספרים אף הם סיפור מורכב וקשה- עת הושלך בנעוריו מביתו אל חיי הרחוב, במהרה הדרדר לחיי הפשע והתוודע אל עולם הסמים. בגיל צעיר הפך לנרקומן, ובילה את מיטב שנותיו בבתי כלא כשתקופות ארוכות משהותו תחת סוגר היו בצינוק.

לפני  כ-15 שנה, החליט בזוקה ג’ו לקחת את עתידו בידיו ולעשות שינוי דרסטי, הוא העביר עצמו תהליך גמילה מורכב ומייסר ובעקבות גמילתו החלה האמנות לקרום עור וגידים בחייו, תחילה בחלומות, בזוקה שמעולם לא צייר אפילו קו ולא התעניין מעולם באמנות, חלם שהוא מצייר ,הוא החל משרבט במהלך היום את שחלם בלילה, תחילה על נייר, על גבי עצמים שמצא ברחוב, ועל גופים ממוחזרים, משם עבר לאמנות רחוב, שם החל למשוך תשומת לב ממביני עניין, ומתוך הרחוב נסללה דרכו לגלריות, לתערוכות  ולתודעה הציבורית.

המעבר לציור על בד היה חלק אינטגרלי מהתפתחותו האומנותית של בזוקה, תוך כדי ליטוש איכות עבודתו במהירות מרשימה. יצירותיו הכו גלים בקרב שוחרי האמנות המכנים אותו “הסוד השמור ביותר של עולם האמנות” כרמיזה על עתידו המבטיח. כל אדם סוחב עמו את מטענו, סיפור חייו. רגעי אושר וכאב שזורים למארג קיומנו. יש כאלה שסיפורם, מדהים ככל שיהיה, יישמר רק להם ויש יחידי סגולה המצליחים להעביר לעולם את סיפורם.

בזוקה ג’ו , בחר בחיים וכמו פרידה קאלו אהובתו, ענד את זר הבננות והפרחים ובמשיחת מכחול מעביר את משנתו הססגונית לעיני צופיו.

in faust

מבקרים יקרים , אני רוצה לשתף אתכם בארוע מרגש שהיה לי במשכן לאומנויות הבמה בת״א: נבחרתי לצייר מול קהל גדול ומכובד 3 ציורים של שני מטר כל אחד, על הבמה, כחלק מהמופע ״אינפאוסט״ של להקת המחול האיטלקית IMPERFECT. היה לי כייף גדול לחלוק את הבמה עם עידו תדמור המדהים ומהמוכשר שבלעדיו זה לא היה קורה. שמח אני לשתף אתכם ברגעים אלה שהיו חוויה מכוננת בחיי. אין זה עניין של מה בכך עבורי שהגעתי משולי החברה לפסגות אדירות שכאלה!! תודה גדולה ללירן שבתאי, האיש מאחורי המצלמה, שבמשך שלוש שנים מתעד ואוסף את חיי לסרט דוקו באורך מלא

תערוכת רחוב- חולון

בשדרות דב הוז בחולון  נערכה "המין השלישי – אבולוציה", תערוכת חוצות של אמן הפופ ארט בזוקה ג'ו, בן ה-53, שפרץ כמטאור בשמי האמנות הישראלית לפני מספר שנים ויצר שפה אמנותית חדשה: "פופ ארט קומי – גנגסטר ארט", כפי שהוא מכנה אותה.

בעבודותיו מציג בזוקה מגוון דמויות סוריאליסטיות המשלבות קטבים קיצוניים – בני אצולה וזונות רחוב, פורטרטים עצמיים, חיות, סמלים, אותיות ומוטיבים שונים.

בזוקה ג’ו הפך בתוך זמן קצר לסיפור הצלחה. סיפורו האישי של האמן האוטודידקט הוא סיפור מעורר השראה של אדם שאסף עצמו מתחתית החברה וכנגד כל הסיכויים, הצליח להמציא את עצמו מחדש.

בציוריו מציג בזוקה מגוון דמויות שהרכיב ביד קלילה ובוטחת. הוא משלב בסוראליסטיות קטבים קיצוניים, בני אצולה וזונות רחוב, פורטרטים עצמיים, חיות, סמלים, אותיות ומוטיבים שונים. מארג חיים שלם נפרש על גבי הבד ויוצר עולם חדש, רב-גוני, מסקרן וצבעוני, בפרשנות אישית חצופה למקורותיו ולתרבות העדכנית.

כמו הרצל חוזה המדינה, המלווה את ציוריו מתחילת הדרך באינטרפרטציה המיוחדת שלו, חוזה בזוקה כי יש מקום להתפתחות של המין האנושי, "המין השלישי – אבולוציה".

על פי תפיסת עולמו ואמונתו, האדם באם נולד כגבר או כאישה רשאי לבחור את מינו, בלי לאבד את זהותו המקורית. זהו מעין שילוב בין המינים, לאו דווקא טרנסג'נדרים, אלא מין חדש, משודרג, "המין השלישי", שתי וערב של זכר ונקבה לפי ראות עיני היוצר, בעל איברים זכריים ונקביים גם יחד, המסוגל להתרבות מעצמו ללא התערבות חיצונית.

אמונה זאת באה לידי ביטוי בציוריו של בזוקה בתערוכה, בהם יוצר האמן דמויות סוראליסטיות, גברים עם איברי מין נשיים, נשים מזוקנות וגבריות בערב רב של דמיון וצבע.

מעבר ליצירות המפתיעות התמקד בזוקה בדמות מפתח המופיעה שוב ושוב בעבודותיו על פניה השונים: פרידה קאלו. בזוקה מאמין כי דמותה תואמת את חזונו לגבי הזן החדש, מין אישה – גבר, דבר הנשקף על פי ראות עיניו בבוטות ובנועזות של ציוריה וחייה. מעבר לחזון, מזדהה האמן עם קאלו שעברה חיים מרובי סבל ובחרה לחגוג את החיים בציוריה הצבעוניים, פרחים ובננות על ראשה כמתריסה, ניצחתי, למרות ואף על פי…

חייו של בזוקה מספרים אף הם סיפור מורכב וקשה, עת הושלך בנעוריו מביתו אל חיי הרחוב. במהרה הדרדר לחיי הפשע והתוודע אל עולם הסמים. בגיל צעיר הפך לנרקומן, ובילה את מיטב שנותיו בבתי כלא כשתקופות ארוכות משהותו תחת סוגר היו בצינוק. לפני כ-15 שנה, החליט בזוקה ג’ו לקחת את עתידו בידיו ולעשות שינוי דרסטי. הוא העביר עצמו תהליך גמילה מורכב ומייסר ובעקבות גמילתו החלה האמנות לקרום עור וגידים בחייו, תחילה בחלומות. בזוקה, שמעולם לא צייר אפילו קו, חלם שהוא מצייר.

הוא החל משרבט במהלך היום את שחלם בלילה, תחילה על נייר, על גבי עצמים שמצא ברחוב ועל גופים ממוחזרים, משם עבר לאמנות רחוב ואז החל למשוך תשומת לב ממביני עניין, ומתוך הרחוב נסללה דרכו לגלריות, לתערוכות ולתודעה הציבורית.

המעבר לציור על בד היה חלק אינטגרלי מהתפתחותו האמנותית של בזוקה, תוך כדי ליטוש איכות עבודתו במהירות מרשימה. יצירותיו הכו גלים בקרב שוחרי האמנות המכנים אותו “הסוד השמור ביותר של עולם האמנות” כרמיזה על עתידו המבטיח.

נראה כי כל אדם סוחב עמו את מטענו, סיפור חייו. רגעי אושר וכאב שזורים למארג קיומנו. יש כאלה שסיפורם, מדהים ככל שיהיה, יישמר רק להם ויש יחידי סגולה המצליחים להעביר לעולם את סיפורם. בזוקה ג’ו בחר בחיים, וכמו פרידה קאלו אהובתו, ענד את זר הבננות והפרחים ובמשיחת מכחול מעביר את משנתו הססגונית לעיני צופיו.

www.magazineitsuv.co.il/copy-of-38

לתיאום פגישה בסטודיו